czwartek, 21 lutego 2013

Zakręcony i krzykliwy czyli Capital Gate Tower w Abu Dhabi

Wychodząca spiralą z ziemi na jednej z głównych dróg w stolicy, nowa wieża pretenduje do miana strukturalnej ikony Abu Dhabi.  Każe większe miasto posiada własny, charakterystyczny budynek który jest od razu rozpoznawalny: w Paryżu jest to wieża Eiffela, w Londynie - Parlament; w Nowym Jorku jest to Empire State Building, a w Dubaju - Burj Dubai. Abo Dhabi nie ma jeszcze takiej ikony, jednak właśnie Capital Gate Tower nabierający kształtu obok Adnec Centre jest najsilniejszym pretendentem do tego tytułu. Będzie wysoki, błyszczący, o nieodpartym kształcie i nachylony pod pozornie niebezpiecznym kątem - "krzywa wieża z Pizy XXI wieku".

Robin Gibson, dyrektor projektu grupy RMJM , architekci i inżynierowie budowy, oraz jego kolega Irgan Ahmen - starszy inżynier strukturalny mówią o tym budynku jak o ich "dziecku" z wielkim podziwem - jednak budynek nie dotarł do jego obecnego poziomu ukończenia (18 pięter skończonych, 17 do dobudowania) bez problemów i wyzwń. Projekt oparty jest na otoczeniu: morzu, piasku, oraz wiatru. Budynek wznosi się z ziemi, skręcając i obracając się a następnie wznosząc pod kątem 18 stopni. Dekoracja na jednym z boków przypomina ruch fali morskiej. 30-metrowe wzniesienie jest pochylone o 14 stopni bardziej niż wieża w Pizie.

"Nie ma możliwości, aby ta konstrukcja upadła," twierdzi Tony Archibold, główny architekt. "Rozpracowaliśmy każdą ewentualność." A ewentualności było mnóstwo. "Za każdą zmianą w kierunku umocnienia któregoś z połączeń, musiały iść zmiany we wszystkich innych," mówi Ahmed. Kiedy wchodzimy do budynku, dźwig podnosi właśnie wielki kawałek stali. Z tak bliska można zobaczyć jak duże są zewnętrzne panele słoneczne o diamentowych kształtach zrobione ze szkła odbijającego promienie . Jest ich ponad 700 i każdy jest minimalnie inny, ze względu na kształt całego budynku. Wytworzenie jednego takiego panelu zajmuje tydzień.

Prowizoryczna winda zabiera nas na 16 piętro - na pozostałe dwa wchodzimy pieszo. W ukończonym budynku będzie 35 pięter, ale nawet teraz - w połowie planowanej wysokości - widok zapiera dech w piersiach, rozciągając się aż po Corniche. 1100 robotników pracuje tu 24 godziny na dobę. "Prace posuwają sięz prędkością jednego piętra na tydzień," mówi Gibson. Termin oddania budynku w stanie surowym to koniec października, kiedy to odbywa się Grand Prix Abu Dhabi. To jednak nie wszystko - na dachu zostanie stworzone lądowisko dla helikopterów. Szacuje się, że w momencie ukończenia budynku latem przyszłego roku, prace łącznie pochłoną ponad 9 milionów roboczogodzin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz