środa, 6 lutego 2013

Strefa imtymna w mieszkaniu czyli pokój rodziców (sypialnia małżeńska)

Pokój rodziców powinien przede wszystkim umożliwiać zachowanie niezbędnej intymności życia małżeńskiego. W przyszłości, kiedy można będzie uczynić dalszy krok w podnoszeniu standardu użytkowego mieszkań, należy przewidywać powiązanie z pokojem rodziców osobnej łazienki. Do czasu jednak obowiązywania normatywu mieszkaniowego należy zalecać takie usytuowanie łazienki, aby dostęp do niej z pokoju rodziców był jak najkrótszy i najmniej krępujący.

Drugą naturalną funkcją pokoju rodziców jest opieka nad niemowlęciem, a czasem również nad dzieckiem starszym (do ok. 6 lat) w okresie choroby wymagającej stałego kontaktu i nadzoru.

Trzecią funkcją, rozwijającą się coraz bardziej w naszych czasach, jest nauka i praca rodziców w domu, mająca najczęściej charakter pracy umysłowej lub rękodzielnej. Rozwiązaniem tych trudności związanych z tą ostatnią rolą mieszkania byłoby na przykład wydzielenie odrębnego pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie do pracy, bez miejsca do spania. Miałby to być pokoik o powierzchni 6-7 m2 bądź aneks przy pokoju ogólnym lub holu o powierzchni 4 - 5 m2, przystosowany do wydzielenia na czas pracy.

Żeby możliwe było należyte pogodzenie wszystkich tych funkcji w pokoju rodziców projekty domów, nie powinien on być zwykłym pokojem dwuosobowym o normatywnej powierzchni 11 m2, lecz powinien mieć minimum 13 m2, a optymalną dla niego wielkością byłoby 16 m2.

O pełnej użytkowości pokoju rodziców w domu decyduje jednak nie tylko wielkość tego pomieszczenia, ale również prawidłowość rozwiązania detalu funkcjonalnego.

1 komentarz:

  1. Wszystko się zgadza! Intuicyjnie moje przysłowiowe M-5 urządziłam, po odejściu dzieci 5 lat temu, wg powyższych wskazówek, sypialnia przy łazience, pokój ok. 11m2, malutki pokoik jest miejscem do pracy, a dziecięce połączone tworzą salonik. Po prostu udało mi się!!!
    Lubię czytać o urządzaniu mieszkań. Będę tu zaglądała!

    OdpowiedzUsuń